يکشنبه, 9 آذر 1399

مرجعیت ملی کنوانسیون تنوع زیستی

  • ساعت : ۱۱:۳۷:۳۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۸/۰۶ 
  • تعداد بازدید : 17
  • کد خبر : ۱۳۲۱۳۰
مصاحبه خبرگزاری ایسنا با آقای دكتر زند

آقای دکترزند مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور در گفتگو  با ایسنا ضمن  بیان اهمیت تنوع زیستی و جایگاه کنوانسیون تنوع زیستی در در راستای حفظ تنوع زیستی، به انتشار گزارش ملی ششم تنوع زیستی ایران اشاره و فرمودند: در این گزارش اقدامات انجام شده برای دستیابی به ۲۰ هدف کنوانسیون آیچی - که برای اجرا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تدوین شده بود - بررسی و علاوه بر آن به اهداف ملی حفظ تنوع زیستی نیز پرداخته شده است.

دکتر زند در ادامه افزود: اولین هدف آیچی افزایش آگاهی مردم و اقداماتی که عموم مردم می‌توانند برای حفاظت و استفاده  پایدار از تنوع زیستی انجام دهند، می‌باشد و خوشبختانه در ایران طی 10 سال گذشته اقدامات نسبتاً خوبی نظیر تدوین کتاب‌های درسی و آموزش دانش آموزان صورت گرفته است.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه هدف دیگر آیچی جلوگیری از تخریب جنگل‌ها بود، تصریح کرد: در بیشتر کشورها نسبت به این هدف مسئولانه اقدام شده و وضعیت حفاظت از جنگل‌ها نسبت به دهه‌های قبل بهتر شده است. در ایران نیز با اجرای طرح تنفس جلوی تخریب جنگل‌ها در شمال کشور تاحدودی گرفته شد اما نباید فراموش کنیم که طی ۴۰ سال اخیر سطح زمین‌های زراعی در شمال کشور از ۳۰۰ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار رسیده است و بخشی از جنگل‌ها تبدیل به اراضی کشاورزی شدند.

زند در ادامه با بیان اینکه مدیریت پایدار ذخایر زنده دریایی از جمله اهداف دیگر جهانی طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بود، گفت: کشورهای مختلف در دنیا از جمله ایران تلاش کرده‌اند که با آبزی‌پروی در محیط‌های خارج از دریا در راستای این هدف گامی موثر بردارند اما با وجود این تنوع زیستی در دریاها به شدت درمعرض آسیب است و حتی در کشور ما تنوع‌زیستی در خلیج‌فارس و دریای عمان وضعیت خوبی ندارد.

وی اظهار کرد: بر اساس اهداف آیچی قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از وسعت سواحل دریایی در کشورها به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شوند اما در حال حاضر این رقم در ایران حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است و در کل وضعیت خوبی در زمینه حفاظت از سواحل دریایی نداریم.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور با اشاره به اینکه کاهش آلودگی‌ها از جمله آلودگی‌های حاصل از مازاد مواد غذایی و آلودگی‌های پلاستیکی از اهداف دیگر کنوانسیون آیچی بود، تصریح کرد: در این زمینه نیز ما توفیقات زیادی نداشتیم و به‌ویژه آلودگی‌های پلاستیکی در کشور ما رو به افزایش است و از این‌رو باید در این زمینه اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

زند افزایش سطح مناطق حفاظت‌شده در جهان را یکی دیگر از اهداف آیچی معرفی کرد و توضیح داد: بر اساس این هدف قرار بود که تا سال ۲۰۲۰، ۱۷ درصد از مساحت کشورها به عنوان مناطق حفاظت شده معرفی شوند. خوشبختانه در این زمینه پیشرفت‌های خوبی در جهان حاصل شده است. در کشور ما نیز درحال حاضر ۱۲ درصد از مساحت کشور را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: شناسایی گونه‌های گیاهی و جانوری درمعرض خطر انقراض و حفاظت از آن‌ها هدف دیگر جهان دربازه زمانی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بود. بر این اساس در کشور ما این گونه‌ها شناسایی شده‌اند اما اقداماتی که برای حفاظت از آن‌ها انجام می‌شود، کافی نیست همچنین کشورها موظف بودند که تا سال ۲۰۲۰ تنوع ژنتیکی گیاهی و جانوری را حفظ و فرسایش ژنتیکی را کاهش دهند. کشور ما جزو ۱۰ کشوری است که در زمینه بانک ژنی گیاهی غنی است و تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته است اما در زمینه حفظ تنوع ژنتیکی دام‌های اهلی اقدام مناسبی انجام نداده‌ایم.

به گفته مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور حفاظت از اکوسیستم‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری آن‌ها از جمله دیگر اهداف بیست‌گانه آیچی بود همچنین در این اهداف به این مسئله اشاره شده بود که موضوعات مرتبط با تنوع‌زیستی در سیاست‌گذاری‌های کشورها لحاظ شود که این موضوع کم و بیش در ایران اتفاق افتاده است. هدف دیگر، بسیج منابع مالی برای کمک به حفاظت از تنوع زیستی بود که ایران به دلیل تحریم‌ها نتواست از منابع بین‌المللی در این راستا استفاده کند.

زند با بیان اینکه در مجموع ۱۴ هدف از ۲۰ هدف حفاظت از تنوع‌زیستی روند پیشرفت خوبی در کشورهای مختلف جهان نداشتند، تصریح کرد: به‌طور کلی می‌توان گفت که اهداف جهانی برای حفظ تنوع زیستی طی ۱۰ سال اخیر توفیق زیادی نداشتند اما به‌هرحال روند حفاظت روبه‌رشد است. از این‌رو اهداف جهانی برای حفظ تنوع‌زیستی طی ۱۰ سال آینده باید بلند پروازانه‌تر تدوین و با حمایت‌های بیشتری اجرایی شوند درغیر این صورت تنوع‌زیستی در دنیا با سرعت زیادی رو به زوال خواهد رفت.

مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ادامه داد: متاسفانه یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در جهان - از ۸.۵ میلیون گونه شناخته شده - در معرض خطر انقراض هستند. از سوی دیگر تاکنون شش دوره انقراض روی کره زمین داشته‌ایم که در دوره ششم که زمان حال است، انسان مهمترین عامل انقراض این گونه‌ها شناخته شده است. انسان به دلیل زیاده‌خواهی و افزایش فشار به اکوسیستم‌ها عرصه را برای حیات سایر موجودات تنگ کرده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه از سال ۱۹۷۵ تاکنون جمعیت کره زمین و شهرنشینی دو برابر، فعالیت‌های اقتصادی چهار برابر و آلودگی‌های پلاستیکی ۱۰ برابر شده است، گفت: درحال حاضر سرعت انقراض گونه‌های مختلف در یک میلیون سال ۱۰ برابر شده است. به عبارتی در هر یک میلیون سال ۱۰۰ گونه منقرض می‌شوند که وضعیت بسیار خطرناکی است. باید به این نکته توجه کنیم که انعطاف‌پذیری جامعه‌ای که تنوع‌زیستی خود را از دست می‌دهد، به‌سرعت کاهش می‌یابد و در مقابل حوادث طبیعی شکننده می‌شود. از این‌رو باید اهداف بین‌المللی با جدیت بیشتری دنبال شوند.

 

برای مشاهده خبر در درگاه خبرگزاری ایسنا کلیک کنید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها